بیمه بدنه ایران
بیمه بدنه ایران

تیم شیم: قطعاً وقتی صحبت از خرید بیمه بدنه باشد و بخواهید خودروی‌تان را بیمه کنید یکی از آن شرکت‌هایی که به عنوان گزینه انتخابی در نظر می‌گیرید، شرکت بیمه ایران است. اینکه چقدر بیمه ایران را می‌شناسید؛ به طور خاص بیمه بدنه ایران و چقدر درباره تاریخچه، حوزه فعالیت و همچنین پوشش‌های مختلفی که در برمی‌گیرد، اطلاع دارید، موضوع مطلب پیش روی شما است. در ادامه این مطلب قرار است به طور مفصل هر آن چیزی که درباره بیمه بدنه ایران وجود دارد و شما از آن بی‌اطلاع هستید را برایتان بگوییم. البته در جریان باشید که مسئله مهمی همچون قیمت را که در این مطلب به آن اشاره کرده‌ایم با درنظر گرفتن قیمت‌های نیمه دوم سال ۹۸ است.

تاریخچه بیمه بدنه ایران

شرکت بیمه ایران در سال ۱۳۱۴ فعالیتش را شروع کرد. درست زمانی که هیچ شرکت بیمه داخلی و بومی در بازار بیمه کشور وجود نداشت. تا قبل از تأسیس بیمه ایران، فقط شرکت‌های بیمه خارجی در کشور فعالیت می‌کردند و این یعنی به نوعی همه چیز صنعت بیمه تحت کنترل آن‌ها بود. نه رقابتی وجود داشت و نه معیار و خط‌کشی برای تعیین حق بیمه و شرایط بیمه‌نامه. واضح‌تر بگوییم، هر درآمدی که از این مسیر کسب می‌شد درنهایت از کشور خارج می‌شد. در چنین شرایطی بیمه ایران درست مثل یک قهرمان فیلم‌ها و قصه‌ها با سرمایه‌ای دولتی تأسیس شد تا به این وضع اسفبار خاتمه دهد.

جالب است بدانید سرمایه اولیه‌ای که در شرکت بیمه ایران قرار داده شد، ۱۵۰.۰۰۰ تومان بود که از بودجه کل کشور برداشت و تأمین شده بود. این شرکت با سرعت زیاد سعی کرد تا شبکه فروش خود را گسترش دهد و بیمه‌هایی همچون بیمه شخص ثالث، بیمه بدنه ماشین و بیمه آتش‌سوزی از اولین بیمه‌نامه‌هایی بودند که توسط آن صادر شدند.

‌پوشش‌های اصلی و اضافی بیمه بدنه

پوشش‌های اصلی این شرکت بیمه، همان چیزی است که در این عنوان قرار است به آن بپردازیم و سپس به  پوشش‌های اضافی آن نیز خواهیم پرداخت:

حادثه: منظور از پوشش حادثه بیمه بدنه ایران، برخورد جسم متحرک یا ثابت با خودروی شما است.
البته اگر خدای ناکرده خودروی‌تان سقوط کند هم جزو این پوشش قرار می‌گیرد.

آتش سوزی: این پوشش به این معناست که اگر اتومبیل شما بسوزد یا به آن صاعقه برخورد کند یا در اثر
چیزی منفجر شود، خودرو و لوازم یدکی اصلی آن توسط شرکت بیمه جبران می‌شوند.

سرقت کلی: همان‌طور که مشخص است، منظور از سرقت کلی یعنی کل ماشین شما را بدزدند. 

هنگام نجات خودرو در هر وضعیتی که باشد، ممکن است آسیب‌هایی به آن نیز وارد کند. همه این آسیب‌ها نیز تحت پوشش بیمه بدنه ایران قرار می‌گیرند و جای هیچ نگرانی‌ای وجود ندارد. همچنین اگر به هر دلیلی به لاستیک یا باطری خودروی شما آسیبی وارد شود، بیمه٬نامه شما تا پنجاه درصد هزینه خرید قطعه ن. را پرداخت می‌کند.

پوشش‌های اضافی بیمه بدنه

وقتی پوشش‌های اصلی را می‌خرید، تنها مواردی که بالاتر ذکر شد را خواهید داشت. اگر می‌خواهید موارد دیگری هم تحت پوشش بیمه بدنه شما قرار بگیرد باید جهت خرید پوشش‌های اضافی بیمه بدنه ایران نیز اقدام کنید. درواقع دانستن این نکته نیز حائز اهمیت است که با انتخاب هر کدام از موارد در پوشش‌های اضافی، قیمت بیمه بدنه‌ای که خریداری می‌نمایید، تغییر می‌کند.

سرقت لوازم خودروی بیمه شده

یادتان هست بالاتر پوششی را معرفی کردیم، تحت عنوان سرقت کلی؟ الآن می‌خواهیم از مورد جزئی آن بگوییم که مربوط به سرقت ضبط، لاستیک، رینگ و … می‌باشد و طبق نظر کارشناسی بیمه، می‌توانید جهت دریافت خسارت خود اقدام کنید.

شکسته شدن شیشه ماشین

در کشوری چهارفصل زندگی می‌کنیم با آب و هواهای متفاوت و متغییر در جغرافیاهای متفاوت آن. تغییر دما یا متراکم شدن هوا در داخل ماشین ممکن است باعث شکسته شدن شیشه شوند.این شکستگی در دسته پوشش‌های اضافی بیمه بدنه ایران قرار می‌گیرد و بر اساس ارزش شیشه در همان لحظه که به شرکت بیمه مراجعه می‌کنید، قابل پرداخت خواهد بود. البته اگر حادثه‌ای اتفاق بیفتد و شیشه خودروی شما بشکند، در این پوشش جایی نخواهد داشت.

نوسانات قیمت

اوضاع اقتصادی را که می‌بینید؟ چنین وضعیتی برای بیمه بدنه اهمیت بسیار زیادی دارد. دارا بودن این پوشش اضافی، هرگونه نوسان قیمت ماشین، در طول مدت بیمه‌نامه، در این پوشش قرار می‌گیرد.

بلایای طبیعی

یا همان بدشانسی خودمان، از جمله پوشش‌های اضافی بیمه بدنه است. درواقع از سال ۱۳۷۷در این بخش قرار داده شده است و سیل، زلزله و آتش‌فشان در این دسته قرار می‌گیرند. البته این وسط صاعقه به عنوان یک استثناء در پوشش‌های اصلی بیمه بدنه دسته‌بندی می‌شود.

اسید

همان‌طور که معلوم است یکی از پوشش‌های اضافی بیمه بدنه ایران، پاشیده شدن اسید روی ماشین است که می‌توانید با داشتن این پوشش اضافی، نگرانی‌تان را از این بابت حل کنید.

خط افتادن روی ماشین

اگر روی ماشینتان با اشیای تیزی همچون میخ، خطی بکشند، جزو پوشش‌هایی است که بیمه بدنه ایران آن را پوشش می‌دهد. همه شرکت‌های بیمه‌این کار را نمی‌کنند.

بیمه ایران جزء محدود شرکت‌هایی است که پوشش اضافی خط
افتادن روی ماشین را به مشتریانش (بیمه‌گذار) ارائه می‌دهد.

این همه گفتیم اما آیا بیمه ایران خوب است؟

خب، با شرکت بیمه‌ای طرف هستیم که قدیمی‌ترین شرکت بیمه در کشورمان است و همان‌طور که می‌دانیم، هرچه یک شرکت عمر قدیمی‌تری داشته باشد، امکان اعتماد به آن بیشتر است و اینکه همچنان قدرتمند به مسیر خود ادامه داده و محبوبیت خود را در بین افراد، حفظ کرده نشان از کیفیت بیمه‌هایش دارد. اما نمی‌توان نادیده گرفت در حوزه بیمه بدنه ماشین، کاستی‌هایی هم دارد و مثلاً برخی پوشش‌ها از جمله، پوشش حذف فرانشیز، پوشش حذف استهلاک و پوشش ترانزیت را در بیمه‌نامه خود قرار نداده است. با این حال می‌توان، به بیمه بدنه ایران به عنوان بیمه‌ای استاندارد و باکیفیت نگاه کرد که انتخاب نخست بسیاری از مردم است.

مدارک لازم جهت خرید بیمه بدنه

جهت خرید بیمه بدنه ایران، مدارکی لازم است که باید به همراه داشته باشید:

سند مالکیت ماشین (اگر کارت ماشین هم بود می‌پذیرند)
اصل بیمه‌نامه قبلی بیمه بدنه
گزارش کارشناسی برای بازدید
تکمیل فرم بیمه بدنه ایران

قیمت‌های بیمه بدنه ایران، بسته به اتومبیلی که دارید و پوشش‌هایی که انتخاب می‌کنید، متفاوت است و این تفاوت به قدری است که نمی‌شود در یک مطلب به آن پرداخت. اما این امکان برایتان وجود دارد تا از طریق تیم ­شیم قیمت‌ها را استعلام و سپس با یکدیگر مقایسه کنید.

با خیال راحت، سوار ماشینتان شوید

در این مطلب از وبلاگ تیم ­شیم به معرفی بیمه بدنه ایران پرداختیم و به طور مختصر از تاریخچه آن نوشتیم. همچنین پوشش‌های اصلی و اضافی بیمه بدنه ایران را بررسی کردیم و مدارک لازمی که جهت خرید بیمه‌نامه نیاز دارید را برایتان لیست کردیم. درنهایت اگر تصمیمتان این شد که بیمه بدنه خود را از شرکت بیمه ایران خریداری نمایید، می‌توانید این کار را به‌سادگی از طریق وب‌سایت تیم ­شیم انجام دهید تا در وقت خود تا حد زیادی صرفه‌جویی نمایید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

Rezzaaمشاهده نوشته ها

  • رضا عطائی
  • متخصص در زمینه تولید محتوای بیمه ای و بورس
معتقدم دانشی که منتشر نشود، همانند آب مرداب، بلا استفاده است...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *