خرید بیمه بدنه ماشین را جدی بگیریم
خرید بیمه بدنه ماشین را جدی بگیریم

تیم شیم: گاهی بد نیست مواردی که برایمان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است را به خودمان یادآوری کنیم. مثلاً این که جلوی آینه بایستیم و بگوییم برای خودمان چقدر ارزشمند هستیم. این حس زیبا را آن وقت به دیگران هم تعمیم خواهیم داد. چنین کاری را باید در همه اموری که برایمان اهمیت ویژه‌ای دارد، انجام دهیم. مثلاً وقتی صحبت از ماشین زیر پایمان است. اول از همه جهت خرید اینترنتی بیمه بدنه ماشین خود اقدام می‌کنیم و سپس هرازگاهی ضرورت بیمه بدنه ماشینمان را با خودمان مرور می‌کنیم. این که چرا باید چنین کاری کنیم؟ این که اگر لکسوس زیر پایمان را بیمه بدنه می‌کنیم، ضرورتی دارد پراید را هم بیمه کنیم یا نه. این مطلب، مرور است. مرور آنچه که ضروری است.

بیمه بدنه خودرو؛ لازم و ضروری

جغرافیای پیچیده‌ای است. نمی‌شود چیزی را پیش‌بینی کرد و پیش‌بینی‌ناپذیر بودنش را هم نمی‌توانیم کاری کنیم. از طرفی دست روی دست که بگذاریم، حوادث رهایمان نمی‌کنند و برنامه‌ریزی آن‌ها برای غافلگیری ما دقیق‌تر از برنامه‌ریزی‌هایی است که در این جغرافیا انجام می‌شود. کافی است یا باز هم بگوییم که خرید آنلاین بیمه بدنه خودرو چقدر مهم است؟ افزایش قیمت خودرو در این چند سال باعث شده که اگر خدای ناکرده تصادفی شود، هزینه تعمیر خودرو بیشتر از قیمتی شود که می‌توانید آن را به فروش برسانید. پس منطقی‌ترین و معقول‌ترین راهی که پیش پایتان است، بدون توجه به این که ماشینتان چقدر می‌ارزد، این است که آن را بیمه بدنه کنید. این‌طوری می‌توانید نفس راحتی بکشید و مطمئن باشید بیمه مراقب ماشین شما است. البته در مواردی که آن را تحت پوشش قرار می‌دهد.

پراید هم ارزش بیمه بدنه کردن، دارد؟ 

کسی که هزینه می‌کند و این ماشین را می‌خرد، قطعاً به اندازه این ماشین سرمایه داشته یا توان مالی او در همین حدود است که با توجه به قیمت فعلی این ماشین، خیلی هم کم نیست ولی به هر حال، این یعنی او سرمایه‌اش را گذاشته تا این ماشین را تهیه کند. تصادف شدید یا سرقت خودروی او عملاً می‌تواند باعث شود سرمایه هنگفتی را (وقتی مالکش را در نظر بگیریم) از دست دهد. از آنجایی که بیمه بدنه، انواع سرقت و تصادفات و مواردی دیگر را تحت پوشش خود قرار می‌دهد، منطقی است از این امکان برای جلوگیری از سوختن سرمایه بهره گرفته شود. فرقی نمی‌کند چه ماشینی داشته باشید. پراید باشد یا لکسوس، اگر دلتان برای پولی که هزینه خرید خودرو کرده‌اید می‌سوزد، بهتر است آن را بیمه کنید تا دیگر نگران اتفاقات ناگوار نباشید.

فرقی نمی‌کند چه ماشینی داشته باشید. پراید باشد یا لکسوس، اگر دلتان برای پولی که هزینه
خرید خودرو کرده‌اید می‌سوزد، بهتر است آن را بیمه کنید تا دیگر نگران اتفاقات ناگوار نباشید.

لکسوس چطور؟

اول بیاییم لکسوس را در یک دسته‌بندی قرار دهیم که خودروهای مشابه آن هم در این دسته باشند، آن وقت بگوییم ارزشش را دارد آن را بیمه بدنه کنیم یا نه. پاسخ که قطعاً مثبت است اما به هر حال این همان هیجانی است که برای ادامه دادن مطلب به آن نیاز داریم. ما به خودروهای مشابه لکسوس، خودروهای لوکس میگوییم. چنین خودروهایی اگر فقط بیمه شخص ثالث داشته باشند، در صورت بروز حادثه، بیمه تنها بخشی از خسارت این خودرو را به اندازه خودروهای متعارف می‌پردازد. اینجا همان جایی است که داشتن بیمه بدنه اهمیت زیادی پیدا می‌کند و باقی خسارتی که لکسوس شما دیده را می‌پردازد. اصلاً بیمه بدنه، چه خساراتی را تحت پوشش خود قرار می‌دهد؟

تصادف ماشین با جسم ثابت یا متحرک

سقوط ماشین

خسارت ناشی از سرقت ماشین یا وسایل آن

رعد برق، انفجار یا آتش‌سوزی ماشین یا بخش‌هایی از آن

خسارت باتری و لاستیک ماشین تا نصف قیمت

همان‌طور که می‌بینید، خساراتی که بیمه بدنه آن را پوشش می‌دهد، کم نیست. فرقی هم نمی‌کند ماشین لوکس داشته باشید یا پراید زیر پایتان باشد، این اتفاقات چیزی نیست که نوع ماشینتان را انتخاب کند. به هر حال ممکن است اتفاق بیفتد و چه بهتر که بیمه باشید. مخصوصاً اگر پای سرقت ماشین وسط بیاید.

شرایط خسارت سرقت در بیمه بدنه

بیمه بدنه هم سرقت جزئی را پوشش می‌دهد و هم سرقت کلی را. سرقت کلی یعنی ماشینتان را با خودشان ببرند. سرقت جزئی هم می‌شود سرقت لوازم یدکی ماشینتان. حالا اگر لوازم ماشینتان را از جمله رادیو، رینگ، سیستم صورتی و … بدون تغییر مکان ماشینتان، دزدیده شود، وقتی به نیروی انتظامی اعلام کنید و گزارش دهید، خسارت را می‌توانید دریافت کنید. اصطلاحاً در جمع ما به چنین سرقتی می‌گویند، سرقت درجا. این سرقت درجا از پوشش‌های اضافی بیمه بدنه به حساب می‌آید. یعنی باید برای دریافت خسارت آن، مبلغی اضافه برای بیمه بدنه پرداخت نمایید، تا شامل پوشش‌های اضافی شوید.

به‌طورکلی بعد از سرقت جزئی یا کلی ماشینتان باید مدارکی را با خود به شرکت بیمه ببرید و اقدام کنید تا خسارتتان را دریافت نمایید. این مدارک به شرح زیر هستند:

✓ اصل گزارش نیروی انتظامی

✓ کپی و اصل کارت و سند ماشین

✓ اصل و کپی اسناد مالکیت

✓ مدارک شناسایی بیمه‌گذار

✓ استعلام عدم کشف نیروی انتظامی

✓ گواهی عدم خلافی حساب شهرداری

✓ صورت جلسه پلیس، درباره سرقت خودرو یا لوازم آن

✓ کپی و اصل بیمه‌نامه بدنه و شخص ثالث

✓ ارائه سوئیچ ماشین (اگر سرقت کلی رخ داده باشد)

✓ تعیین ارزش ماشین توسط کارشناس بیمه 

✓ فاکتور لوازم سرقت شده 

✓ دریافت خسارت بعد از کسر فرانشیز و سایر سنوات

بیمه بدنه خودرو و جبران خسارت قطعات در بیمه ماشین‌های لوکس

وقتی سراغ خرید پوشش سرقت ماشین لوکستان می‌روید باید بدانید، قطعاتتان فابریک هستند یا غیر فابریک و اضافی. منظور از قطعات فابریک، همان قطعاتی است که سازنده ماشین، هنگام ساخت آن را تعبیه کرده است. قطعات غیر فابریک هم می‌شود همان‌هایی که صاحب ماشین روی وسیله نقلیه خود نصب می‌کند مثل سیستم صوتی و … . سقف جبران خسارت قطعات هم، ۲۰ درصد ارزش خودروی لوکس شما است. درواقع اگر ارزش خودروی شما ۵۰۰ میلیون تومان ارزش داشته باشد، به‌طورکلی نمی‌توانید قطعاتش را باارزشی بیشتر از ۱۰۰ میلیون تومان بیمه کنید. این یعنی هنگام بیمه بدنه، حتماً به تعهداتی که شرکت بیمه‌گر نسبت به شما دارد، توجه کنید.

بیمه بدنه، فراموش نشود

از اهمیت ویژه یادآوری مسائل مهم گفتیم. این همان کاری است که تیم­­ شیم می‌کند. دست گذاشتن روی ارزش‌های فردی و اجتماعی برای مهم دانستن شما. فراموش نکنید امنیت و سلامت شما چیزی است که جامعه را می‌سازد و آن را حفظ می‌کند. بی‌اهمیتی شما به خودتان و دارایی‌هایتان می‌تواند تعمیم پیدا کند و به دیگر افراد جامعه هم برسد. با خرید اینترنتی بیمه بدنه خودرو می‌توانید اولین قدم را در جهت مهم دانستن خود و اموالتان بردارید. همچنین این که مدام به خودتان یادآوری کنید، کارهایی که انجام می‌دهید، از جمله بیمه بدنه خودرو، ایستادن جلوی آینه و امید دادن به خود، چقدر مهم و ضروری است. چقدر به آن نیاز داریم و چقدر ارزشمند است. تی م­شیم بیشتر از این که یک قرارداد خشک و رسمی در ارتباط با بیمه باشد، قراری است اجتماعی درباره خودمان. در تیم‌شیم بیمه یک قرارداد نیست یک قرار است.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

Rezzaaمشاهده نوشته ها

  • رضا عطائی
  • متخصص در زمینه تولید محتوای بیمه ای و بورس
معتقدم دانشی که منتشر نشود، همانند آب مرداب، بلا استفاده است...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *