تیم شیم: درباره قاعده نسبی بیمه بیمه بدنه خودرو چه میدانید؟ اگر قیمت ماشینتان افزایش پیدا کرد، چه باید بکنید که بعد از خسارت، متحمل ضرر نشوید؟ یکی از مهم‌ترین تعهداتی که فرد بیمه‌گذار نسبت به شرکت بیمه‌گر خود دارد این است که باید قیمت ماشین خود را به درستی به آن اعلام کند. این یکی از آن مسائلی است که اگر شرکت بیمه‌گر متوجه آن شود می‌تواند بیمه‌نامه را به صورت یک‌طرفه فسخ نماید.
حالا بیاییم بگوییم شرکت بیمه‌گر متوجه این دروغ نشود اما یادتان نرود کجا زندگی می‌کنیم. در این کشور قیمت ماشین مدام در حال تغییر است. اگر قیمت ماشین افزایش پیدا کند، چالش تازه‌ای برای شمایی که ماشینتان را بیمه کرده‌اید اتفاق می‌افتد. درواقع در چنین شرایطی به طور کلی شرکت‌های بیمه امکان خرید الحاقیه بیمه بدنه خودرو را اضافه کردند تا مشکل تا حد زیادی حل شود اما برای داشتن الحاقیه باید هزینه‌ای به صورت جداگانه پرداخت نمایید.

قاعده نسبی بیمه و الحاقیه بیمه بدنه خودرو
قاعده نسبی بیمه و الحاقیه بیمه بدنه خودرو

افزایش قیمت ماشین

نمی‌شود برچسب زد و گفت فلان سال، سال گرانی ماشین بود چرا که هر سال نویی که می‌آید، ما را شگفت‌زده می‌کند اما به هر حال این برچسبی است که به سال ۹۸ می‌زنند و می‌گویند سال گرانی ماشین است. گرانی ماشین هم از این جهت اتفاق افتاد که قیمت دلار تا حد زیادی افزایش پیدا کرد. با اینکه تصور خیلی‌ها این‌طور بود که ماشین‌های داخلی خیلی دست‌خوش تغییر قیمت نمی‌شوند ولی این‌طور نشد و حتی پراید هم قیمتش به صورت نجومی افزایش پیدا کرد. در چنین شرایطی می‌توان گفت قیمت ماشین تقریباً ۳۰ تا ۵۰ درصد افزایش پیدا کرد.  امسال هم که پراید صد میلیون تومانی خود خبر از اوضاع بازار خودرو و رشد قیمت‌ها می‌دهد.

تأثیر افزایش قیمت ماشین بر بیمه بدنه

همان‌طور که بالاتر گفتیم، قیمت ماشین در محاسبه بیمه بدنه اهمیت بسیار زیادی دارد و معیار بسیاری از شرکت‌های بیمه برای پرداخت خسارت، بر اساس ارزش خودرو است. اگر در چنین شرایطی قیمت آن زیاد شود، چالش جدیدی به وجود می‌آید. خب شاید بهتر باشد مثالی بزنیم که ببینید چرا نباید قیمت ماشینتان را کم بگویید. ببینید برای مثال اگر ارزش ماشینتان ۵۰ میلیون تومان باشد و شما هم همین عدد را وارد کرده باشید، اگر خسارتی به ماشینتان وارد شود، همین ۵۰ میلیون را دریافت خواهید کرد اما اگر قیمت ماشین افزایش پیدا کند و بشود ۱۰۰ میلیون تومان، باز درنهایت شما ۵۰ میلیون تومان دریافت می‌کنید. یعنی درست مطابق قیمتی که تعیین کرده بودید. حالا ببینیم الحاقیه بیمه بدنه چیست و به چه کارتان می‌آید؟

الحاقیه قانون بیمه بدنه

الحاقیه قانون بیمه بدنه خودرو یک برگه است که در آن هر تغییری که لازم باشد در بیمه‌نامه وارد شود، نوشته می‌شود. ساده‌ترین استفاده الحاقیه را می‌توان شرایطی دانست که طی آن آدرس یا اطلاعات تماس بیمه‌گذار عوض می‌شود. شما باید جهت تهیه الحاقیه بیمه بدنه اقدام کنید و سپس تغییرات را در آن وارد کنید. درواقع الحاقیه بیمه بدنه زمانی پایش وسط کشیده می‌شود که بخواهید تغییری در بیمه‌نامه ایجاد کنید. مثلاً بخواهید پوشش اضافه‌ای تهیه کنید یا ارزش ماشینتان را کم یا زیاد کنید. در چنین شرایطی می‌توانید از الحاقیه کمک بگیرید.

محاسبه الحاقیه قانون بیمه بدنه

الحاقیه بیمه بدنه خودرو

بالاتر اشاره کردیم که برای دریافت الحاقیه لازم است هزینه‌ای پرداخت کنید و این هزینه بسته به تغییری که بخواهید وارد کنید، متفاوت خواهد بود. مثلاً تغییر آدرس و اطلاعات تماس هزینه‌ای نخواهد داشت. اما اگر بخواهید پوشش اضافه‌ای برای بیمه بدنه‌تان تهیه کنید، باید برای آن هزینه‌ای پرداخت نمایید. حتی در شرایط افزایش یا کاهش ارزش ماشینتان نیز باید مبلغی برای تهیه الحاقیه بپردازید. این مبلغ بسته به شرکت بیمه‌ای که سراغ آن می‌روید، متفاوت خواهد بود.

چگونه از قاعده نسبی بیمه بدنه خودرو پیروی کنیم؟

خب، کار سختی نیست. برای دریافت الحاقیه قانون بیمه بدنه خودرو باید به یکی از شعبه‌های شرکت بیمه‌تان مراجعه کنید و در آنجا درخواست صدور بیمه بدنه را بدهید. سپس با پرداخت مبلغی می‌توانید الحاقیه بیمه بدنه خود را تهیه نمایید. البته یک نکته هم وجود دارد. در شرایطی که بخواهید برای افزایش قیمت ماشینتان، الحاقیه تهیه کنید باید مبلغی را به شرکت بیمه پرداخت کنید.

هم اکنون برای خرید بیمه بدنه، اقدام کنید!

پس حواستان باشد حتماً با شرکت بیمه‌گر خود روراست باشید

بیمه بدنه برای شرایطی است که ماشین شما آسیب‌دیده باشد و بخواهید خسارتش را دریافت کنید. خصوصاً اگر قیمت ماشینتان زیاد بوده باشد پس ارزش بالایی هم دارد و درنتیجه خسارتش مبلغ کمی نخواهد بود. در چنین شرایطی اگر با شرکت بیمه روراست نبوده باشید یا اگر الحاقیه بیمه بدنه خودرو دریافت نکرده باشید تا ارزش واقعی ماشینتان را پوشش دهد، در زمان بروز حادثه نمی‌توانید به اندازه ارزش واقعی ماشینتان خسارت دریافت کنید و در چنین شرایطی متضرر خواهید شد. همچنین این نکته را نیز در نظر داشته باشید که شرکت بیمه‌گر هیچ مسئولیتی در قبال عدم صداقت شما ندارد درنتیجه این بازی یک بازنده خواهد داشت و آن هم شما خواهید بود. پس بهتر است به اصل صداقت در اعلام قیمت ماشین، توجه کنید و سعی کنید و چیزی را از شرکت بیمه پنهان نکنید.

قرارمان بر صداقت است

شرایط دشواری را می‌گذرانیم و هر روز شاهد گرانی هستیم. در چنین شرایطی باید مراقب اموالمان باشیم و ماشین نیز جزو آن اموال مهمی است که باید از آن مراقبت کنیم و حواسمان باشد آسیبی به آن نرسد. اما برای اینکه خیالمان راحت باشد باید بیمه بدنه تهیه کنیم و هنگام تهیه آن هم، قیمت واقعی ماشین را وارد کنیم که مبادا بعداً در صورت بروز حادثه برایمان مشکل‌آفرین شود. در چنین شرایطی اگر قیمت ماشینمان افزایش پیدا کند، باید به سرعت سراغ دریافت الحاقیه بیمه بدنه برویم که مبادا حادثه‌ای رخ دهد و ما ضرر کنیم. وب‌سایت خرید اینترنتی بیمه بدنه تیم‌­شیم در خدمت شما است و کارشناسان تیم‌­شیم، راهنمایی‌های لازم را در این خصوص به شما ارائه می‌کنند. اینجا هوای شما را خواهیم داشت که ضرر نکنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

Rezzaaمشاهده نوشته ها

  • رضا عطائی
  • متخصص در زمینه تولید محتوای بیمه ای و بورس
معتقدم دانشی که منتشر نشود، همانند آب مرداب، بلا استفاده است...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *